Tuesday, 3 April 2012

CONTOH GAMBAR HAIWAN JINAK.

                                             





Contoh Rancangan Mengajar (khas untuk para guru prasekolah)

RANCANGAN MENGAJAR

Nama Kelas                          : Tadika Perpaduan
Bilangan Murid                    :    /20 Orang
Umur                                     : 5 Tahun
Minggu & Hari                     : 17 & Selasa
Tarikh                                   : 24 April 2011
Cadangan masa                    : 30 Minit
Tema                                     : -
Tunjang Utama                    : Tunjang Sains dan Teknologi – Awal Sains
Tunjang Disepadukan         : Tunjang Komunikasi – Bahasa Malaysia

Standard pembelajaran utama:
( ST 3.4.5 ) Mengecam tempat tinggal haiwan, contoh Kucing-rumah, Ayam-reban.

Standard pembelajaran yang disepadukan:
            i)        ( BM 1.1.7 ) Mendengar arahan dan memberi respons.

Objektif pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid boleh:
                  i)                   Mengenal pasti haiwan beserta tempat tinggalnya.
                 ii)                  Mendengar arahan dan memberi respons kepada guru ketika sesi p&p.

Pengetahuan sedia ada: murid sudah mengenali haiwan yang di tunjukkan.

Penerapan nilai: Berani, Memberi perhatian dan bersungguh-sungguh

Alat Bantu Mengajar (ABM): Lap top, LCD dan lembaran kerja.

KBKK: Menjana idea.




RANCANGAN MENGAJAR


LANGKAH MASA

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


CATATAN

AKTIVITI GURU

AKTIVITI MURID

Set Induksi
 ( 3 minit)
-Guru masuk ke dalam kelas dengan berlakon sambil membunyikan suara haiwan yang dilakonkan.

-Setelah itu, guru kemudiannya mengarahkan murid untuk meneka nama haiwan yang dilakonkan sebentar tadi.

-Guru menyuarakan bahawa jawapan murid tadi adalah betul dan mengarahkan mereka untuk memberi tepukan kepada diri sendiri.
-Murid tertarik melihat lakonan guru mereka yang berwatakan seperti kucing dengan bunyi ngiauan kucing.

-Murid memberi respons dengan menjawab haiwan tersebut ialah ‘kucing’.


-Murid berasa riang sambil bertepuk tangan untuk diri mereka sendiri kerana berjaya menjawab soalan dengan betul.
ABM:-

Objektif:ii

Nilai:Berani, memberi perhatian

KBKK: Menjana idea

Langkah 1
( 8 minit)
-Guru menerangkan bahawa pembelajaran mereka pada hari tersebut adalah mengenai haiwan jinak beserta tempat tinggalnya dengan menggunakan Lap top dan LCD.

-Guru menunjukkan satu persatu gambar haiwan jinak yang terdiri Kucing, Ayam, Kambing sambil mengarahkan murid untuk menyebut nama setiap haiwan yang di tunjukkan iaitu:
Kucing, Ayam dan Kambing.
-Murid menumpukan perhatian kepada guru dan merasa gembira kerana mereka akan belajar dengan bantuan  kemudahan ICT.



-Murid melihat guru yang menunjukkan satu persatu gambar haiwan jinak dan menyebutkan nama bagi setiap haiwan yang di tunjukkan dengan betul iaitu:
Kucing, Ayam dan Kambing.
ABM: Lap Top dan LCD

Objektif:i & ii

Nilai: Berani, memberi perhatian

KBKK: Menjana idea

Langkah 2
( 10 minit)
-Setelah itu, guru memperkenalkan pula tempat tinggal setiap haiwan yang di tunjukkan sebentar tadi dan menyebut setiap tempat tinggal sambil diikuti oleh murid, iaitu:
Rumah, Reban dan Kandang

-Kemudiannya, guru mengajak murid untuk bersama-sama memadankan haiwan dan tempat tinggalnya dengan betul, iaitu:
Kucing - Rumah
Ayam - Reban
Kambing - Kandang
-Murid melihat setiap tempat tinggal yang di tunjukkan sambil menyebut setiap daripadanya dengan betul berpandukan guru, iaitu:
Rumah, Reban dan Kandang


-Murid bersama-sama guru untuk memadankan haiwan dan tempat tinggalnya betul, iaitu:
Kucing - Rumah
Ayam - Reban
Kambing - Kandang
ABM: Lap top, LCD

Objektif: i & ii

Nilai: Berani

KBKK: Menjana idea

Langkah 3
( 5 minit)
-Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.

-Kemudiannya, guru memberikan arahan untuk menuliskan nama masing-masing serta arahan untuk melakukan latihan tersebut.
-Murid menerima lembaran kerja daripada guru.

-Kemudiannya, murid menuliskan nama masing-masing serta mendengar arahan untuk melakukan latihan tersebut.
ABM:Lembaran kerja

Objektif: i & ii

Nilai: Bersungguh-sungguh

KBKK: Menjana idea

Penutup
( 4 minit)
-Guru mengimbas kembali tentang pembelajaran mereka pada hari tersebut.

-Kemudiannya, guru mengarahkan murid untuk menyebut kembali nama haiwan beserta tempat tinggalnya dengan betul
-Murid mendengar imbasan daripada guru dengan penuh perhatian.

-Murid menyebut kembali setiap daripada nama haiwan dan tempat tinggalnya dengan betul.
ABM:-

Objektif: i & ii
Nilai: Bersungguh-sungguh

KBKK: Menjana idea.

Impak :
Secara keseluruhannya, seramai 17/20 orang murid yang berjaya mencapai objektif pembelajaran dan yang lainnya masih lagi lemah untuk menguasai sepenuhnya pembelajaran pada hari tersebut. Dengan menggunakan pendekatan ICT dalam pembelajaran akan dapat menarik minat murid untuk terus memberi fokus dalam setiap aktiviti pembelajaran secara tidak langsung dapat meningkatkan prestasi mereka dalam pelajaran.


Lembaran kerja untuk 6 tahun.                                 Nama:

SALIN SEMULA PERKATAAN  DI BAWAH.









                                           __________________________


       KUCING












                                  ___________________________


          KAMBING















                             _____________________________


            AYAM

Lembaran kerja untuk 5 tahun.                                          Nama:

PADANKAN GAMBAR DENGAN TEMPAT YANG TINGGAL SESUAI.